רפואה סינית

קצת על רפואה הסינית

עפ"י הסינים כל צורות החיים ביקום הן גילויים חומריים/אנרגתיים של צי. הצ'י הוא חומר סמוי מן העין והוא גם הכח הבלתי מוחשי. לצ'י תנועה משלו, אך הוא גם מפעיל ויוצר תנועה וחום אל מחוץ עצמו.

במערב הצ'י נחשב לסוג אנרגיה, ויטליות וכוח החיים. בגופנו כל הפעולות הפיזיות/ נפשיות הן גילויי צ'י. כאשר זרימתו נתקעת או נפגעת נוצר חוסר איזון בגוף. רמת הצ'י מהווה גורם חשוב באיבחון ובטיפול.

 

חמשת האלמנטים  מהטבע (יסודות)  עפ"י הרפואה הסינית מסמלים קשת רחבה של מצבים ותהליכים, כל אדם נושא בד"כ תכונות אופייניות לאלמנט אחד דומיננטי, ולאלמנט אחד נוסף או יותר, זיהוי האלמנטים אצל מטופל מסייע לאיבחון מחלה/תהליכים בגוף נפש וקביעת טיפול מתאים.

 


אביזרים של רפואה סינית

קצת על היסודות והקשר לאיברים פנימיים:

יסוד עץ- מסמל התחדשות, גמישות/נוקשות, אקטיביות, מטרותיות תחרותיות צמיחה ליבלוב וגדילה. עץ מזוהה עם עונת אביב.

כעס שייך ליסוד העץ. גם הכבד שייך ליסוד זה וכן גם העיניים. הרפואה הסינית קושרת בין איברים פנימיים ליחצוניים – מבחינתה הכבד נפתח אל העיניים הן מאדימות במצבי כעס/ עודף אנרגיה יאנגית ( אש הכבד) עולה מן הכבד לעיניים לדוגמא במחלת הצהבת הצבע הצהוב יופיע בלובן העין.

 אש – מסמלת ספונטניות, התלהבות, אנרגטיות, התקשרות, תהליכים. האש מזוהה עם עונת הקיץ.

הלב מקור עם יסוד האש  "הקיסר השולט על הדם וכילו" "המשאבה דוחפת הדם" החותמת הגדולה ההופכת את הצ'י לדם. זהו איבר הייני החשוב ביותר השולט על כל שאר האיברים. הלב הוא משכן הנפש/רוח ולכן אחראי על היכולת הרגשית והקוגנטיבית, חשיבה, תפיסה, זיכרון, דיבור, תקשורת. לב בריא מספק דם לכל הרקמות, וכך מושג איזון ריגשי/מנטלי.

 

יסוד האדמה- מסמלת יציבות, בשלות, כבדות, נתינה, השלמה, צייתנות, נייטרלי/מכיל/מאפשר. האדמה מזוהה עם סוף הקיץ. האיבר המיוצג ע"י אלמנט האדמה - הטחול - הטחול ממצא והופך נוטריאנטים לצ'י ודם. לטחול תפקיד מפתח במניעת הצטברות לחות בגוף, לכן תיפקוד יעיל של הטחול ימנע בצקות, נפיחויות, ויבטיח תקינות עיכול. חולשת צ'י הטחול עלולה לייצר עודף לחות ולהיפך. הביטויים: צניחת איברים – טחורים, שלשול, יציאות רכות, הפלות, צניחת רחם, הרניה וכו. כמיהה למתוק כדי לפצות על חוסר צ'י.

 


 

מתכת  מסמלת התכנסות, התבדלות, ביקורתיות, אנליטיות, סדר ומשמעת. תהליכים בירידה. המתכת מזוהה עם עונת הסתיו. הקשר בין הריאות לעור, מתבטא לעיתים בפריחה עורית על רקע אלרגי נשימתי (אסתמה עורית).  לריאות תפקיד חשוב בהגנת הגוף: הן מפזרות צ'י המגן,  כאשר הצי מפוזר באופן הרמוני הגוף מוגן בפני מחוללי מחלה החודרים דרך איברי הנשימה. כאשר הריאות מתפקדות כראוי הקול הינו ברור וצלול. הריאות גם אחראיות על מעבר הנוזלים בגוף. הפרעות בתהליך תגרומנה להצטברות נוזלים שמתבטאים בבצקות, צואה מימית והשתנה מרובה. כאשר "אש החיים"  בעודף – היא מכלה את הנוזלים והביטוי לכך יהיה מתן שתן מועט וכן כד לכדי עצירת שתן.

 

מים- מסמלים התמדה, מונוטוניות, סבלנות, התבטלות, תהליכים רגועים העומדים בפני שינוי. המים מזוהים עם עונת חורף ומייצגים את הכליות. בכליות נוצרת ומאוחסנת תמצית אנרגיית החיים, ה jing

שבבסיסו  הוא תורשתי ובחלקו נצבר ממזון אוויר ופעילות מנטלית. לאנשים עם ג'ינג חזק יש גב תחתון חזק ויציבות פסיכולוגית טובה. חולשה/חוסר ג'ינג יתבטאו בהתפתחות עצמות ושיניים לקויה. התפתחות איטית בילדים, סניליות מוקדמת וליקויים קוגנטיביים במבוגרים, אימפוטנציה והקרחה מוקדמת בגברים.

logo בניית אתרים